Svetlo - osvetlenie - výber osvetlenia

Kategórie
 
 
 
 
 

Svetlo - osvetlenie - výber osvetlenia

SVETLO,  svetlo je slovo, ktoré každý z nás povie za deň minimálne jeden krát a ani si to neuvedomí.

 

Je to jav, bez ktorého by náš život bol len ťažko možný. Vďaka nemu prežívame ten luxus a môžeme vidieť aj svoje okolie. Náš život už zďaleka nie je taký ako pred dávnymi rokmi, keď sme sa museli spoliehať len na svetelné lúče Slnka. Jediným pohybom máme tú moc, ktorou rozsvietime naše domovy aj počas najtmavších nocí. Nejde tu však už len o svetlo samotné, hovoríme o navodení príjemnej atmosféry svojím dizajnérskym spracovaním a dokonalou funkčnosťou, ktorá dotvára teplo našich príbytkov.

Nie je však jednoduché zariadiť byt či dom svietidlami tak, aby malo osvetlenie správnu intenzitu a zároveň vytváralo príjemnú atmosféru. Príliš osvetlený interiér pôsobí neútulne, keď je svetla málo, trpia tým naše oči. Zdá sa, že najvýhodnejšia je „zlatá“ stredná cesta.

Osvetlenie plní v interiéri trojakú funkciu. Všeobecné osvetlenie je samozrejme nevyhnutné na to, aby sme sa vedeli v priestore dobre orientovať. Funkčné osvetlenie poskytuje dodatočné svetlo potrebné pri takých činnostiach, ako je varenie, čítanie, písanie. Dekoratívne má za úlohu vytvoriť v miestnosti príjemnú atmosféru. V poslednom období sa už podarilo tieto funkcie skĺbiť, čo malo za dôsledok vytvorenie skvelých dizajnových svietidiel s dôrazom na ich funkčnosť. Výborným príkladom toho je veľké množstvo druhov svietidiel od mnoho renomovaných výrobcov zverejnené v našom eshope. Pri pohľade na dnešné svietidlá sa dostávame k otázke trendov a noviniek na nasledujúce obdobie. Jednoznačným hitom sa stávajú dizajnové stojanové svietidlá, ktoré okrem funkčnosti dokonale pretvárajú a dotvárajú charakter a dizajn interiéru. Populárne sú svietidlá oblúkového tvaru, ktorých je na trhu široká ponuka. Pri výbere vhodného svietidla sa však treba oboznámiť nie len s kvalitou ale aj s funkčnosťou daného svietidla. Veľmi elegantné pôsobia stojaté lampy v kombinácii materiálov chróm a sklo, ktoré sú často navrhované architektmi a bytovými dizajnérmi. U mladej populácie sú veľmi obľúbené stojanové svietidlá z kvalitného plastu, rôzneho prevedenia, ktoré sú cenovo dostupné a pritom príjemne dotvárajú každý interiér. Taktiež nemôžeme zabudnúť na svietidlá vyhotovené z prírodných materiálov ako je napríklad abaca, kokosové listy, morská tráva či bambus, ktoré skôr tvoria funkciu bytového doplnku, nakoľko majú funkciu len dekoratívneho osvetlenia. Faktom však je, že až 80% ľudí kladie najväčší dôraz pri výbere visiacich a stropných lámp. Tu už prevláda širokospektrálny výber svietidiel od klasických modelov až po dizajnové a avantgardné chuťovky. Pochopiteľne je tomu tak z toho dôvodu, že štýlov interiérov je nespočetné množstvo a týmto variantom sa musí jednoznačne prispôsobiť aj svietidlo, ktoré často tvorí dominantu celého interiéru. Klasickejšie interiéry privítajú jednoduchšie tvary, ktoré nám svojim často kubistickým jemne dopĺňajú interiér. Priaznivci abstraktných a avantgardných interiérov jednoznačne siahnu jednak po zložitejších tvaroch, ale aj kvalitných materiáloch. Tu sa dostávame do kategórie jednoznačných dominánt našich príbytkov, kde svietidlo samotné nie len spĺňa funkciu osvetlenia a doplnku interiéru ale naopak vytvára samotný interiér nie len svetlom, materiálom a tvarom ale aj rozmerom.

Najväčšej obľube sa tešia svietidlá, ktoré oživujú interiér niečím novým, nezaužívaným. Keďže spomenutá rozmanitosť nepozná medzí, je len na Vás ako si doplníte, resp. vytvoríte ten Váš interiér. Pri žiadnom svietidle však nezabúdajte na jeho samotnú podstatu akou je jeho funkčnosť.

Lampa lampy svietidlá LED žiarovky žiarivky elektro elektronika sú to všetko často opakované  a spájané slová s každým výrobcom, distribútorom a predajcom svietidiel.

Elektro BALUPA Váš partner v oblasti ELEKTRO. Dajte si vyhľadať do vyhľadávačov slová : lampa, lampy, svietidlá, led, žiarovky, žiarivky, elektro, elektronika v nemalom počte sa spoja tieto slová v jeden výraz www.balupa.sk. Už s viac ako 10 000 produktov na našej stránke dokáže pokryť kompletné požiadavky domácnosti v oblasti ELEKTRO.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia